Nastava u obnovljenim učionicama za više od 1000 đaka iz Banovića i Odžaka

Petak 27 February 2015

1107 učenika i učenica iz Banovića i Odžaka od ove sedmice nastavu pohađa u obnovljenim i opremljenim učionicama. Naime, svečano su otvorene OŠ „Banovići selo“ kod Banovića te dvije područne škole OŠ „Vladimira Nazora“ iz Odžaka, i to područna škola „Prud“ i područna škola „Vojskova“ koje je Save the Children pomogao da se obnove i opreme nakon poplava koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu (BiH) u maju i augustu 2014. godine.

Ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa Županije Posavske Ivo Jelušić, koji je prisustvovao otvaranju škola u Odžaku, ovom prilikom zahvalio se Save the Children-u na pruženoj pomoći i pozvao na nastavak saradnje. „Na ovome ne treba stati. Smatram da nastavni proces u županiji Posavskoj spada među možda najkvalitetnije u Bosni i Hercegovini, a to nama naši učenici, pogotovo oni koji sada završavaju srednu školu, to na neki način vraćaju, i imamo stvarno velika postignuća. Kvalitet učenika koji završavaju naše škole je na visokoj razini.“

Prošlogodišnje poplave nanijele su velike štete mnogim školskim objektima u BiH, a veliki broj učenika i učenica bio je prisiljen nastavu pohađati u udaljenijim školama ili u alternativnim, neadekvatnim objektima.

„Čim su građevinski radovi završili, mi smo odmah preselili djecu, dotle je nastava bila izmještena u ambulantu u Prudu. S obzirom da je trend odlaska učenika, mi možemo reći da niti jedan učenik nije otišao niti je najavljeno da će otići,“ izjavila je ovom prilikom ravnateljica OŠ Vladimira Nazora Nada Bačić.

Save the Children želi doprinijeti da djeca sa područja teško pogođenih poplavama, što prije vrate osjećaj 'normalnosti' te da njihovo pravo na obrazovanje ne trpi usljed vanrednih okolnosti sa kojima se suočavaju. „Svjesni smo problema i izazova sa kojima se nose nastavnici i učenici u školama u poplavama pogođenim područjima, ali smo uvjereni da smo u skladu sa našim mogućnostima znatno pomogli uspostavljanju redovnog obrazovnog procesa na najpogođenijim lokacijama,“ istakla je Andrea Žeravčić, direktorica Save the Children.

Znajući koliko je važno uspostavljanje obrazovnog procesa za psiho-socijalni oporavak najmlađih, nakon prirodnih i drugih katastrofa, Save the Children je pomogao rehabilitaciju i opremanje školskih objekata koji su stradali u poplavama i klizištima širom Bosne i Hercegovine. Ukupno 16 škola je obnovljeno i/ili opremljeno i to u Zeničko-dobojskom kantonu, Tuzlanskom kantonu, Posavskom kantonu i Unsko-sanskom kantonu.

Sastavni dio intervencije u sektoru obrazovanja bila je i inicijalna donacija u opremi za čišćenje i dezinfekciju za 38 škola (pumpe, isušivači, lopate, sredstva za dezinfekciju), kao i ličnu zaštitu uposlenika škola i volontera (rukavice, čizme, zaštitne maske) koji su radili na raščišćavanju obrazovnih institucija.

Osim čišćenja, renoviranja i opremanja škola, Save the Children je obezbijedio i 384 seta školskog pribora i opreme za školu za isto toliko đaka u  Bosni i Hercegovini na početku školske 2014-2015 godine.